Wörterbuch für Latein-Deutsch und Deutsch-Latein

Formentabelle zu "praeterire"

Verb

Präsens (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraetereopraetereor
2. Person Singularpraeterispraeteriris, praeterire
3. Person Singularpraeteritpraeteritur
1. Person Pluralpraeterimuspraeterimur
2. Person Pluralpraeteritispraeterimini
3. Person Pluralpraetereuntpraetereuntur
Imperfekt (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeteriebam, praeteribampraeteribar
2. Person Singularpraeteriebas, praeteribaspraeteribare, praeteribaris
3. Person Singularpraeteribat, praeteriebatpraeteribatur
1. Person Pluralpraeteriebamus, praeteribamuspraeteribamur
2. Person Pluralpraeteribatis, praeteriebatispraeteribamini
3. Person Pluralpraeteriebant, praeteribantpraeteribantur
Futur I (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeteriero, praeteribo, praeteriampraeteriar, praeteribor
2. Person Singularpraeteries, praeteribispraeteribere, praeteriberis
3. Person Singularpraeteriet, praeteribitpraeterietur, praeteribitur
1. Person Pluralpraeteribimus, praeteriemuspraeteribimur, praeteriemur
2. Person Pluralpraeterietis, praeteribitispraeteribimini, praeteriemini
3. Person Pluralpraeterient, praeteribuntpraeterientur, praeteribuntur
Perfekt (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpreterii, praeterivi, praeterii
2. Person Singularpraeterivisti
3. Person Singularpraeterivit, praeteriit
1. Person Pluralpraeterivimus
2. Person Pluralpraeterivistis
3. Person Pluralpraeterierunt, praeteriverunt, praeterivere, praeteriere
Plusquamperfekt (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeteriveram, praeterieram
2. Person Singularpraeteriveras
3. Person Singularpraeteriverat, praeterierat
1. Person Pluralpraeteriveramus
2. Person Pluralpraeteriveratis
3. Person Pluralpraeteriverant
Futur II (Indikativ)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeterivero
2. Person Singularpraeterieris, praeteriveris
3. Person Singularpraeteriverit
1. Person Pluralpraeterierimus, praeteriverimus
2. Person Pluralpraeterieritis, praeteriveritis
3. Person Pluralpraeterierint, praeteriverint
Präsens (Konjunktiv)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraetereampraeterear
2. Person Singularpraetereaspraeteriare, praeteriaris
3. Person Singularpraetereatpraeteriatur
1. Person Pluralpraetereamuspraeteriamur
2. Person Pluralpraetereatispraeteriamini
3. Person Pluralpraetereantpraetereantur
Imperfekt (Konjunktiv)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeterirempraeterirer
2. Person Singularpraeterirespraeterirere, praeterireris
3. Person Singularpraeteriretpraeteriretur
1. Person Pluralpraeteriremuspraeteriremur
2. Person Pluralpraeteriretispraeteriremini
3. Person Pluralpraeterirentpraeterirentur
Perfekt (Konjunktiv)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeteriverim
2. Person Singularpraeterieris, praeteriveris
3. Person Singularpraeteriverit
1. Person Pluralpraeterierimus, praeteriverimus
2. Person Pluralpraeterieritis, praeteriveritis
3. Person Pluralpraeterierint, praeteriverint
Plusquamperfekt (Konjunktiv)
 AktivPassiv
1. Person Singularpraeterissem, praeterivissem
2. Person Singularpraeterivisses
3. Person Singularpraeterivisset, praeterisset
1. Person Pluralpraeterivissemus
2. Person Pluralpraeterivissetis
3. Person Pluralpraeterissent, praeterivissent
Infinitiv
 PräsensPerfekt
Aktivpraeterirepraeterisse, praeterivisse
Passivpraeteriri, praeteririer, praeteririque
Imperativ I
 AktivPassiv
2. Person Singularpraeteripraeteriere
3. Person Singular
2. Person Pluralpraeteritepraeterimini
3. Person Plural
Imperativ II
 AktivPassiv
2. Person Singularpraeteritopraeteritor
3. Person Singularpraeteritopraeteritor
2. Person Pluralpraeteritote
3. Person Pluralpraetereuntopraetereuntor
PPP
 SingularPlural
Nominativpraeteritum, praeteritus, praeteritapraeteritae, praeteriti, praeterita
Genitivpraeteritae, praeteriti, praeteritipraeteritorum, praeteritorum, praeteritarum
Dativpraeterito, praeteritae, praeteritopraeteritis
Akkusativpraeteritam, praeteritum, praeteritumpraeterita, praeteritos, praeteritas
Ablativpraeterito, praeterito, praeteritapraeteritis
Vokativpraeteritum, praeterite, praeteritapraeteritae, praeteriti, praeterita
PPA
 SingularPlural
Nominativpraeterienspraetereuntes, praeterientes, praetereuntia
Genitivpraeterientis, praetereuntispraeterientium, praetereuntium
Dativpraetereunti, praeterientipraeterientibus, praetereuntibus
Akkusativpraeterientem, praeteriens, praetereuntempraetereuntes, praeterientes, praetereuntia
Ablativpraetereunti, praeterienti, praetereunte, praeterientepraeterientibus, praetereuntibus
Vokativpraeterienspraetereuntes, praeterientes, praetereuntia
PFA
 SingularPlural
Nominativpraeteriturum, praeteriturus, praeteriturapraeteriturae, praeterituri, praeteritura
Genitivpraeteriturae, praeterituri, praeterituripraeteriturorum, praeteriturorum, praeteriturarum
Dativpraeteriturae, praeterituro, praeterituropraeterituris
Akkusativpraeterituram, praeteriturum, praeteriturumpraeterituros, praeterituras, praeteritura
Ablativpraeterituro, praeterituro, praeteriturapraeterituris
Vokativpraeteriturum, praeteriture, praeteriturapraeteriturae, praeterituri, praeteritura
Gerundivum
 SingularPlural
Nominativpraetereundum, praetereundus, praetereundapraetereunda, praetereundae, praetereundi
Genitivpraetereundae, praetereundi, praetereundipraetereundorum, praetereundorum, praetereundarum
Dativpraetereundo, praetereundo, praetereundaepraetereundis
Akkusativpraetereundam, praetereundum, praetereundumpraetereunda, praetereundos, praetereundas
Ablativpraetereunda, praetereundo, praetereundopraetereundis
Vokativpraetereundum, praetereunde, praetereundapraetereunda, praetereundae, praetereundi
Latein auf Android

Wortschatz · Textstellen · App · Datenschutz · Impressum